Myśli nieuczesane o moim ogrodzie

Mój ogród to miejsce gdzie spędzam swój wolny czas - przewrotnie nazwałem go MOJE ARY

Wpis

niedziela, 13 marca 2016

11 - Przybywajcie skrzydlaci przyjaciele

Ponieważ za oknem codziennie słyszę śpiewające ptaki uznałem, iż czas najwyższy już nadszedł, by po zimowej przerwie powywieszać im domki na drzewach. Ptaki bowiem to wielcy przyjaciele właścicieli ogrodów. Potrafią one bowiem dziennie zjadać niesamowite ilości owadów i robaków a więc tych stworzeń które w większości nie są przyjacielem człowieka.

Ale aby ptaki odwiedzały jakieś miejsce trzeba je do tego zachęcić. Taką doskonałą zachętą dla nich, są budki lęgowe, do których wprowadzają się te skrzydlate stworzenia.

Po zbudowaniu sobie gniazda przechodzą cały cykl życiowy który kończy się przyjściem na świat małych pisklaków. Aby rosnąc potrzebują one jeść i to muszą im zapewnić rodzice, którzy kursują od rana do wieczora przynosząc swoim pociechom pokarm w postaci owadów. A że maleństwa są cały czas głodne więc karmienie musi się odbywać na bieżąco. 

W ciągu sezonu można zaobserwować dwa cykle życiowe małych ptaszków, więc gdy mamy możliwość powieszenia kilka budek, proces oczyszczania ogrodu z różnego rodzaju szkodników będzie skuteczniejszy.

Od lat wieszam na wiosnę budki, które są mojej własnej roboty. Z tego powodu mają różne kształty i kolory - to wszystko zależy od materiału jaki aktualnie posiadam.

Wygląd budek jest jednak mało istotny. Dużo większą przyjemność sprawia mi obserwowanie pracy ptaków, które w bardzo energiczny sposób dokarmiają swoje młode i później uczą jej latać. A że przy okazji robią dla mnie coś pożytecznego, mogę więc tylko zawołać - "przybywajcie skrzydlaci przyjaciele, domki już na was czekają"

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
mojeary
Czas publikacji:
niedziela, 13 marca 2016 22:57

Polecane wpisy

 • 19 - Połączenie domu z ogrodem

  W centralnym miejscu tego zdjęcia znajduje się zielone drzewko, które ni stąd ni zowąd jeszcze ponad dwa miesiące temu stało sobie w centralnym miejscu najwięks

 • 18 - Kolorowy maj

  Każda pora roku w ogrodzie wygląda inaczej. W żadnym miesiącu jednak przyroda nie daje nam tyle możliwości obserwacji kolorowego piękna co w maju. To miesiąc za

 • 17 - Sezon mleczy

  Bardzo dużymi krokami zbliża się najpiękniejszy miesiąc w roku - maj. Witać to już wyraźnie w ogrodach, w których kwitną niesamowite ilości różnokolorowych kwia

Komentarze

Dodaj komentarz

 • aluubaluu napisał(a) komentarz datowany na 2016/03/16 10:12:13:

  Super! Też muszę pomyśleć o takim domku dla ptaków, to naprawdę super pomysł :)

 • mojeary napisał(a) komentarz datowany na 2016/03/17 00:45:09:

  Tak wydaje mi sie, że właśnie własne domki wykonane przez siebie są najlepiej "odbieranymi" przez ptaki

Dodaj komentarz