Myśli nieuczesane o moim ogrodzie

Mój ogród to miejsce gdzie spędzam swój wolny czas - przewrotnie nazwałem go MOJE ARY

Wpis

niedziela, 20 marca 2016

12 - Zimowo - wiosenne porządki

Wprawdzie jeszcze mamy zimę, ale wykorzystując słoneczne godziny i mając w perspektywie za dwa dni wiosnę, czas zabrać się za porządkowanie różnych rzeczy, które przez cały zimowy okres były schowane w altance. Mimo, że czas ten jest uznawany przez wszystkich za okres uśpienia, to jednak tak naprawdę zawsze jakieś drobne żyjątka się znajdą, które schowają się w stare ubrania, szmaty, koce. A takich "szmacianych rzeczy" każdy kto ma ogród i altankę jest bez liku.

Dobrą rzeczą jest więc wyniesienie całego "majątku" i przewietrzenie go na świeżym powietrzu w powiewającym wietrze. Czynność ta nie tylko pozwala pozbyć się nieproszonych gości, ale również pozwala wyeliminować często niezbyt przyjemny dla nas zapach który powstaje z powodu braku dostępu do normalnego powietrza do szafek, regałów i innych schowków, w których te rzeczy przechowujemy.

I w zasadzie powinno się wyda każdemu, że jest to czynność tak oczywista że powinien ją robić każdy dziąłkowiec czy ogrodnik. Ilu jednak ludzi nie zwraca na nią uwagi? Przebywając w wielu altankach spotykamy bardzo przykry zapach stęchlizny który wydobywa się nie wiadomo skąd.

Jednym z przyczyn obecności tego zapachu mogą być nie wietrzone od lat stare dywany, koce, wykładziny i inne rzeczy których wymienienie zajęłoby tu na tej notce bardzo dużo miejsca. A wiedzmy jedno - rzeczy nieużywane zużywają się w podobnym tempie jak te których na co dzień używamy.

Choć trudno w to uwierzyć - one także mają duszę i nie wiadomo dlaczego, gdy ich właściciel o nie dba, to one też potrafią mu się odwdzięczyś czy to ładnym wzrostem, czy jakąś inną funkcjonalnością. Gdy natomiast właściciel lekceważy ich coroczny przegląd i naraża się na straty, to wydają nie przyjemny zapach, nisczeją, rozlatują się.

Nie bójmy się więc porządków, wietrzenia, okurzania itp. - to uczyni życie ogrodnika przyjemniejszym i pozwala wyeliminować to czego właściciel nie lubi.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
mojeary
Czas publikacji:
niedziela, 20 marca 2016 23:54

Polecane wpisy

  • 19 - Połączenie domu z ogrodem

    W centralnym miejscu tego zdjęcia znajduje się zielone drzewko, które ni stąd ni zowąd jeszcze ponad dwa miesiące temu stało sobie w centralnym miejscu najwięks

  • 18 - Kolorowy maj

    Każda pora roku w ogrodzie wygląda inaczej. W żadnym miesiącu jednak przyroda nie daje nam tyle możliwości obserwacji kolorowego piękna co w maju. To miesiąc za

  • 17 - Sezon mleczy

    Bardzo dużymi krokami zbliża się najpiękniejszy miesiąc w roku - maj. Witać to już wyraźnie w ogrodach, w których kwitną niesamowite ilości różnokolorowych kwia