Myśli nieuczesane o moim ogrodzie

Mój ogród to miejsce gdzie spędzam swój wolny czas - przewrotnie nazwałem go MOJE ARY

Wpisy

 • niedziela, 31 stycznia 2016
  • 5 - Ciche dramaty

   Moje Ary, bo tak nazywam kawałek ziemi z którego zrobiłem ogród, znajdują się kilkanaście kilometrów za miastem. Jakiś czas temu było to szczere pole, które po kilku latach zamieniło się w miejsce do którego od czasu do czasu można pojechać i np. rozpalić ognisko czy grilla.

   W ciągu tygodnia to miejsce jest puste, choć jak raz takie określenie jest pojęciem względnym.  Odwiedzają bowiem często mój ogród koty, ptaki, żaby a nawet jaszczurki. Trafiają się zające i lisy. Ich pobyt na arach jest oczywiście nielegalny, ale zwierzęta już mają taką naturę i te wizyty im wybaczam. Ale właśnie podczas takich wizyt dzieją się tam rzeczy które nie mają światków, ale jak przypuszczam są wydarzeniami dramatycznymi.

   No bo jak wytłumaczyć fakt, że któryś tydzień z rzędu zastaję pod drzewami ślady walki i mnóstwo porozrzucanych piór. Mogę tylko przypuszczać, że należą one do kur, które nieopatrznie się tutaj zapuściły w poszukiwaniu robaczków i stały się ofiarami mających jak raz tu swoje terytoria lisów. Żal mi trochę tych kur, ale niestety oddziaływują tutaj odwieczne prawa przyrody, które mówią, że słabszy jest pożerany przez silniejszego.

   Te zdarzenia odbywają się bez świadków, bez fleszy, bez widowni i bez polujących na sensację dziennikarzy. Te ciche dramaty słabszych stworzeń są wpisane w ich życie i tak pewnie będzie dopóki świat będzie istniał. Dla nas ludzi stanowią one tylko ciekawostkę czy może bardziej news który powoduje, że przyjeżdżając w kolejną sobotę na swój kawałek ziemi, mogę wyobrazić sobie krótką walkę i śmierci słabszego z jednej strony, i kawałek cennego pożywienia silniejszego z drugiej.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „5 - Ciche dramaty”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mojeary
   Czas publikacji:
   niedziela, 31 stycznia 2016 14:50
 • niedziela, 24 stycznia 2016
  • 4 - Piękno mrozu

   Wydawało się, że zimy w tym roku już nie będzie. Tymczasem w ostatnich dniach nasypało trochę śniegu. Spadła też temperatura. Przy kilku, a czasami kilkunastostopniowym mrozie wszystkie drzewa i krzewy nabrały fantastycznego wyglądu.

   Wszystkie gałęzie zostały oblepione miniaturowym białym szronem, który szczelnie pokrył każdą nawet najmniejszą wystającą część. Człowiek samodzielnie nie byłby w stanie tak precyzyjnie tego zrobić. Zabrakłoby mu cierpliwości i pewnie pomysłowości gdyby się wziął za to zadanie.

   Tymczasem natura robi to wspaniale od wieków i nam pozostaje jedynie podziwiać jak tajemną posiada ona moc. Właśnie teraz, kiedy w naszych ogrodach nie ma w zasadzie żadnej roboty, powinniśmy znaleźć czas by poobserwować to i inne zjawiska.

   Kiedyś pewien bardzo mądry człowiek powiedział, że patrzyć każdy z nas potrafi, lecz już widzieć to nie. Spróbujmy w związku z tym szukać również innych zimowych obrazów, mimo, że w ostatnich latach ta pora roku nie daje nam dużo śniegu. Zostawmy na boku wiecznie kłócących się, zawsze mających rację polityków, a zaobserwujmy to co jest istotą naszego życia, co często uznajemy, za rzecz tak normalną że nie warto o niej wspominać.

   Poprawimy sobie przez to nasze samopoczucie oraz otrzymamy możliwość zastanowienia się nad otaczającym nas światem, który tak naprawdę nie jest aż taki zły jak często powtarzamy.

   mojearywogrodzie.blox.pl

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (5) Pokaż komentarze do wpisu „4 - Piękno mrozu”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mojeary
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2016 23:53
 • niedziela, 17 stycznia 2016
  • 3 - Niemi obserwatorzy

   Trwa rodzaj marazmu w ogrodzie. Posypało trochę śniegu, ale nie jest go na tyle, żeby można powiedzieć - "ale mamy zimę". W tych warunkach uwagę przyciągają inne nietypowe widoki których w każdym ogrodzie jest bez liku.

   U mnie tym widokiem jest niewielki robocik, który siedzi sobie już od kilku lat na dachu i obserwuje w skupieniu to wszystko co jest w zasięgu jego wzroku. Na pewno gdyby potrafił opowiadać, mógłby się  niejedną refleksją z nami podzielić. Nie umie jednak mówić więc nieruchomo obserwuje teren.

   Robocik znalazł w domu po tym jak parę lat temu został podarowany w jednej z restauracji jako dodatek do zestawu spożywczego. I dopóki był nowy i był w centrum zainteresowania niektórych domowników, to cieszył się z tego, że są tacy  który chcą się z nim bawić. Później czas spowodował, że zainteresowania się zmieniły i w konsekwencji robocik popadł w niełaskę. Umieściłem go na więc na dachu ogrodowej altanki i dzięki temu uniknął on smutnego losu wielu zabawek, które najpierw są kupowane często za duże pieniądze, a później niepotrzebne już kończą swój żywot w śmietnikach.

   I wydaje mi się, że właśnie ogrody są miejscem, gdzie można niektóre z dawnych zabawek wykorzystać do tego, by nie tylko upiększały miejsce w którym są , lecz by przypominały też czasy sprzed lat, kiedy byliśmy młodsi, a świat wydawał nam się wtedy piękny, kolorowy i całkowicie pozbawiony problemów.

   mojearywogrodzie.blox.pl

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mojeary
   Czas publikacji:
   niedziela, 17 stycznia 2016 18:08
 • niedziela, 10 stycznia 2016
  • 2 - Skąd w ogniu taka siła

   Zawsze staram się rozpocząć rok w ogrodzie oryginalnie. Styczniowa pogoda daje w tym względzie duże możliwości. Zima w tym roku jest nietypowa, bo mamy ciepło i nie ma opadów śniegu. Jego niewielka ilość na ogrodowym trawniku uniemożliwia np. ulepienie bałwana.

   Można więc rozpalić ognisko i posiedzieć przy nim wpatrując się w pełzające języki płomieni obejmujących drewienka. Bardzo lubię tak siedzieć i patrzeć w ogień. Można przy takiej biernej czynności porozmyślać i zastanowić się nad problemami których na co dzień każdy z nas ma przecież dużo. Takie rozmyślania są bardzo skuteczne, gdyż jak zauważyłem ogień ma w sobie jakąś siłę, która powoduje, że możemy się w niego wpatrywać i to nas uspokaja. Rzecz ciekawa - ogień to żywioł który niszczy, ale jednocześnie jest to coś za czym ludzie od dawna tęsknili i potrafili to wykorzystać dla własnych celów.

   Dlatego właśnie w tym okresie, kiedy w ogrodzie nie ma za wiele roboty, robię sobie kawę, rozpalam niewielkie ognisko i zastanawiam się nad tym co mnie czeka w tym roku, co trzeba zrobić by ogród stał się piękniejszy. No i oczywiście dawał mi wewnętrzną satysfakcję z przebywania w nim i korzystania z powietrza bez laptopa, telefonu komórkowego i innych dobrodziejstw współczesnego świata.

   Życzę więc sobie w 2016 roku ogrodowych sukcesów i możliwości wypoczywania na tym skrawku ziemi którego jestem właścicielem od ponad 10 lat.

   mojeary@gmail.com 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mojeary
   Czas publikacji:
   niedziela, 10 stycznia 2016 22:01
 • niedziela, 03 stycznia 2016
  • 1 - To jest początek

   To pierwszy wpis na moim nowym blogu, w którym zamierzam umieszczać ślad z pobytu w moim ogrodzie. Wpisy chcę ilustrować zdjęciami, które jak zakładam będą pochodzić z tego samego dnia w którym umieszczony zostanie wpis. Wpisów będę dokonywał raz w tygodniu.

   A ponieważ rozpoczął się dopiero nowy rok 2016, więc i w ogrodzie muszą być elementy świąteczne. Drzewko świąteczne to jesion. A więc bardzo nietypowo. Ale z drugiej strony kto powiedział, że musi być ubrana sosna, jodła, świerk - czy jakieś inne drzewo iglaste. U mnie jest jesion, który o tej porze roku nie ma liści. I niech tak zostanie. Przecież i tak zimy nie ma, pogoda jest nietypowa jak na tę porę roku (kompletny brak śniegu) więc inne zwyczaje też mogą być inne.

   I jeszcze jedno - nie jestem zawodowym ogrodnikiem, jestem raczej amatorem, którego kawałek pola cieszy. I o tej radości z pobytu na świeżym powietrzu będę pisał.

   I to tyle na początek. Nie znam jeszcze dokładnie obsługi tego bloga więc podpisuje się swoim e-mailem, specjalnie założonym na tę okazję

   mojeary@gmail.com

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mojeary
   Czas publikacji:
   niedziela, 03 stycznia 2016 19:28